Beeches

Fagus sylvatica

W warunkach naturalnych Polski rośnie tylko 1 gatunek a jest nim buk pospolity (Fagus sylvatica), który lubi warunki wilgotnego klimatu o niezbyt silnych mrozach. Od tego gatunku wywodzi się wiele ozdobnych odmian o różnej sile wzrostu, pokroju oraz kształcie i barwie liści. Najczęściej w terenach zieleni i parkach rosną buki o liściach purpurowych lub o pokroju płaczącym - zwisającym.

Kolekcja ogrodu w Orlu liczy obecnie 24 odmiany tego gatunku. Wysadzono rośliny głównie w miejscach pozwalających na pokazanie piękna pokroju lub barwy danej odmiany. Odmianami tymi są np. "Purpurea Pendula" o szerokiej parasolowatej koronie, "Purple Fountain" o wąskiej parasolowatej koronie i "Black Swan" o bardzo ciemnych purpurowych liściach. Starą odmianą której drzewa można spotkać w parkach przy dworach czy pałacach jest Fagus sylvatica "Purpurea Tricolor". Drzewa tej odmiany dorastają do 25-30 m i charakteryzują się pięknymi purpurowymi liśćmi z różowym obrzeżeniem, które jest szczególnie wyraźne w okresie wiosennym i gdy drzewa rosną w miejscach mocno nasłonecznionych.

Do najbardziej interesujących należą odmiany o liściach postrzępionych lub głęboko wcinanych, które często nie przypominają typowych liści buka. Takimi odmianami jest np. Fagus sylvatica "Asplenifolia", "Incisa", czy odmiany o formie karłowatej, takie jak: "Sandore", "Mercedes", "Rohan Weeping", które mogą rosnąć nawet w niewielkich przydomowych ogrodach. Odmianami o pięknym kolumnowym pokroju są "Red Obelisk" i "Dawyck".

Szczególnie na uwagę zasługują odmiany nie tylko o pokroju kolumnowym, ale także barwnych liściach np. "Dawyck Gold" o liściach złotożółtych i "Dawyck Purpl" ? czerwonych. Złotymi liśćmi charakteryzuje się stara odmiana znaleziona w Serbii, a jest nią "Zlatia". Jest jeszcze wiele innych odmian buka, które rosną w arboretum a kolekcja jest corocznie uzupełniana i powiększana o nowe egzemplarze i odmiany.