Birches

Betula pendula

Brzozy to drzewa lub krzewy o pięknej łuszczącej się korze w różnej barwie - białej, żółtawej, brązowej lub prawie czarnej. Znanych jest wiele gatunków - około 40, z których tylko 7 występuje w Polsce. Są jednymi z piękniejszych drzew parkowych. O ich urodzie decyduje nie tylko kora, ale także ładnie przebarwiające się jesienią liście i ich wczesny, wiosenny rozwój.

W kolekcji w Orlu rośnie wiele drzew z gatunku Betula pendula (brzoza brodawkowata), który reprezentowany jest przez wiele odmian różniących się pokrojem, barwą liści i ich kształtem. Do bardziej interesujących można zaliczyć dość popularną odmianę o gałęziach zwisających - "Yungii" czy także o gałązkach zwisających, ale o postrzępionych liściach i mniej spotykane w uprawie odmiany Dalecarlica i Gracilis. Dla architektury krajobrazu cennymi są odmiany o pokroju kolumnowym. Wyróżnia się tutaj odmiany takie jak: "Fastigiata" o dość gęstej i szerszej koronie oraz "Obelisk", która tworzy wąską kolumnę. Dekoracyjnymi są drzewa o liściach złotożółtych jak np. u odmian Golden Cloud i Schneverdingen Goldbrike lub o liściach ciemnopurpurowych - "Purpurea". Również o liściach czerwono purpurowych jest brzoza omszona - Betula pubescens "Rubra", a o żółtych odmiana Aurea. Brzoza omszona charakteryzuje się miękko owłosionymi pędami i matową łuszczącą się okrężnie korowiną.

Jedną z bardzo rzadko spotykaną w parkach, o dużych liściach (nawet do 14 cm) i korowinie pomarańczowoszarej jest brzoza Maximowicza (Betula maximowicziana). Również piękną jest brzoza wiśniowa (Betula lenta) o korze czerwonobrązowej i liściach wydłużonych podobnych do liści grabu. Kredowobiałą, gładką korowiną charakteryzuje się najpiękniejsza i odporna na warunki klimatyczne brzoza pożyteczna (Betula utilis var. jacqemontii) "Doorenbos", której drzewa mają ażurową luźną koronę i błyszczące duże liście.