Chestnuts

Aesculus hippocastnum

Dekoracyjne u kasztanowców są głównie duże kwiatostany o różnej barwie, rozwijające się wcześnie na wiosnę liście oraz szeroka i regularna korona. Popularnym gatunkiem jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastnum), który w Ogrodzie w Orlu reprezentuje wiele odmian. Jedną z bardziej interesujących o pełnych, białych kwiatach jest "Baumannii", która nie zawiązuje nasion. Również efektowną są: Hampton Cort Gold" i "Memmingeri" o liściach żółtych wczesną wiosną, czy rzadko spotykana "Laciniata" z bardzo zredukowaną blaszką liściową.

Wolno rosną drzewa odmiany kulistej - "Umbraculifera" i stożkowatej - "Pyramidalis", których korony są zwarte i gęste o ładnym regularnym pokroju. Pięknymi, karminowoczerwonymi kwiatami odznacza się mieszaniec Aesculus x carnea ? kasztanowiec czerwony, który reprezentuje odmiana Briotii o dużych kwiatostanach i "Marginata" której kwiaty są różowe, a liście z żółtym obrzeżeniem.

Wąskie, błyszczące liście i żółte kwiaty ma kasztanowiec żółty (Aesculus flava syn. A. octandra, A. lutea), który rośnie w kolekcji Arboretum. Mieszańcem A. flava i A. sylvatica jest A. x glaucescens ? kasztanowiec sinawy, którego drzewa dorastają do 5 m wysokości, a kwiaty są zielonkawożółte. Owoce tego kasztanowca są trujące.

O nietypowej porze dla kasztanowców, bo w połowie lipca, kwitnie oryginalny i rzadko spotykany w uprawie kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora). Rośnie wolno i tworzy szerokie krzewy o wysokości od 2 do 4 m z białymi, o długich pręcikach, kwiatami zebranymi w charakterystyczne kwiatostany wyrastające ponad liśćmi. Niewysokie krzewy (2-3 m) tworzą także kasztanowce krwiste (Aesculus pavia) o wąskich, niewielkich kwiatostanach z krwistoczerwonymi kwiatami (odm. Humilis), żółtoróżowymi (odm. Rosea Nana) lub czerwono różowymi (var. discolor).