Maples

Acer negundo

Przy wjeździe na teren, w 1998 wysadzono pierwsze klony tworząc małą kolekcję. Kolekcja ta została rozbudowana w nowej zagospodarowywanej części. Obecnie można zobaczyć i porównać 35 odmian i gatunków i są to jedne z najpiękniej przebarwiających się drzew lub krzewów. Najczęściej wyrastają w drzewa lub niewysokie krzewy o zróżnicowanej blaszce liściowej. Liście mogą być klapowe, całobrzegie lub o głębokich wcięciach ostro piłkowane, ale są i o liściach pierzastych, kilku listkowych (3-5 lub 7-9) jak np. u klonów jesionolistnych (Acer negundo).

Klony to nie tylko piękne liście, czy kwiaty, ale także interesująca kora na pniu czy pędach. Jednym z najciekawszych jest klon strzępiastokory (Acer griseum), którego kora, jak nazwa wskazuje, łuszczy się płatami o barwie cynamonowo brązowej. Biało paskowaną korowinę mają młode pędy klonów pensylwańskich (Acer pennsylvanicum), szczególnie atrakcyjne w okresie bezlistnym lub jesienią gdy liście pięknie przebarwiają się. Ciemnoczerwoną korę, szczególnie na młodych pędach, można zobaczyć u wielu odmian klonów palmowych (Acer palmatum). Ale klony te to nie tylko interesująca kora, ale także piękny kształt i barwa liścia np. u odmiany Bloodgood (ciemno purpurowy) czy Garnet (ciemno czerwone i delikatnie postrzępione). Szczególnie efektowne w okresie jesiennym i z kształtu są liście u klonów japońskich (Acer japonicum), cukrowych (A. saccharum) i srebrzystych (A. saccharinum) z bardzo głębokim wcinaniem lub jak u Acer circinatum (klon okrągłolistny) prawie okrągłe.

W kolekcji jest jeszcze wiele innych interesujących gatunków i odmian z których wiele jest popularnie stosowanych w terenach zieleni jak np. Acer platanoides "Dissectum" z głębokim wcięciem liści, "Drummondi" o liściach kremowo obrzeżonych czy ciemnoczerwonych jak u odmiany Faassen?s Black. Popularnymi są również odmiany Acer pseudoplatanum (jawor) takie jak "Atropurpureum" o ciemnoczerwonej spodniej części blaszki liściowej czy "Leopoldii" o liściach biało żółto pstrych. Na terenie arboretum w Orlu rośnie klon którego liście bardziej przypominają graby, na co także wskazuje jego polska nazwa ? klon grabolistny (Acer carpinifolium), bardzo interesujący i rzadko spotykany.

Klony to także różny pokrój - od nisko rozłożystych drzew (krzewów) np. Acer japonicm (japoński) do wysokich (40 m) o szerokiej, kulistej koronie drzew (A. pseudoplatanus - jawor). Niektóre z odmian charakteryzuje pokrój kolumnowy - A. platanoides "Crimson Sentry" i "Columnaris" lub pokrój kulisty ? A. platanoides "Globosum" i "Golden Globe". W wysokie drzewa (nawet do 20 m) wyrasta klon jesionolistny (A. negundo) który należy do najbardziej wytrzymałych na niesprzyjające warunki siedliskowe. Młode pędy pokryte są woskowym nalotem. Dekoracyjne są pierzaste liście o różnej barwie w zależności od odmiany np. "Auratum" - złocistożółte, "Flamingo" ? białoróżowe i "Variegatum" z białym obrzeżeniem lub całkowicie białe.