Tulip trees

Liriodendron tulipifera

Jednym z piękniejszych drzew o oryginalnym kształcie liści przypominających lirę (stąd nazwa łacińska Liriodendron) jest pochodzący z Ameryki tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera). Tulipanowce są drzewami północnoamerykańskimi, które dość wcześnie sprowadzono do Europy (1663 r).

Ozdobą są piękne, żółtawozielone kwiaty w kształcie dużego tulipana, a jesienią przebarwiające się na żółto lub brązowożółto liście. Obok tulipanowca amerykańskiego (Liriodendron tulipifera), który jest najczęściej spotykany w parkach, można zobaczyć jedną z wcześniej wyhodowanych odmian jaką jest Aureomarginatum.

Odmiana ta charakteryzuje się złotym obrzeżeniem liści, które szczególnie widoczne jest wczesną wiosną na liściach młodych. Oprócz tej odmiany można w Orlu podziwiać także złotolistną "Golden Gold" i "Jackson" oraz "Mediopictum" o liściu błyszczącym zielonym z żółtym środkiem.

Cechą odmiany "Fastigiatum" jest regularny, wąski, piramidalny pokrój i zwarta kolumnowa korona, natomiast nieregularnie poskręcane liście można zobaczyć u drzew odmiany "Crispum", które czasem sprawiają wrażenie chorych. Kolekcja tulipanowca w miarę ukazywania się nowych odmian jest w arboretum uzupełniana.