O Ogrodzie

Ogród botaniczny w Orlu jest miejscem powstałym z marzeń o przedłużeniu naszego istnienia na ziemi. Z wielkiego pragnienia, żeby zostawić po sobie ślad, który nie będzie tylko niszczeniem naszego środowiska. Przez prawie dwadzieścia lat posadzono w tym miejscu kilkadziesiąt tysięcy roślin. Rośnie tu już ponad cztery tysiące drzew i krzewów z różnych gatunków i odmian.

Ogród położony jest nad jeziorem, które stanowi jego centrum. Jest to unikalny zbiornik o bardzo głębokiej i chłodnej wodzie, w której znajdują się rozmaite ryby łososiowate. Jezioro jest łowiskiem wędkarskim. Aby ułatwić zwiedzanie ogrodu, łowienie ryb i dla wszystkich innych form wypoczynku, na terenie znajduje się kameralny pensjonat z miejscami noclegowymi dla wędkarzy i ich rodzin (21). Jest tam restauracja z bardzo dobrym jedzeniem, bar, profesjonalny bilard, sauna, jaccuzi, a obok plac zabaw dla dzieci, basen kąpielowy - wszystko znakomicie wyposażone. Całość dopełnia, sąsiedztwo lasu, w którym można zbierać grzyby.

W całej okolicy można spotkać wiele gatunków ptaków, które mają tu bardzo dobre warunki lęgowe, bytowe i pokarmowe.

Ogród Botaniczny w Orlu i Łowisko Wędkarskie Piaseczno to połączenie na obszarze ok. 90 ha różnych form wypoczynku i rekreacji. Łowisko w/g opinii odwiedzających je gości, jest prawdopodobnie najlepszym w Polsce. Obok pstrągów, troci, palii, łososi występują tu też olbrzymie szczupaki (do 20 kg ) oraz inne atrakcyjne ryby. Jednorazowo może łowić tylko 10 - 12 wędkarzy, a pomagają im służąc dobrą informacją fachową, doświadczeni instruktorzy prowadzący łowisko i Pensjonat. Jezioro o powierzchni 20 ha jest naturalnym zbiornikiem pochodzenia polodowcowego, o znacznych głębokościach ( powyżej 40 metrów) i doskonale nadaje się do nurkowania. Główne metody łowienia to wędkarstwo muchowe i spinningowe z wygodnych łódek wyposażonych w ekologiczne i ciche silniki elektryczne. Wokół pensjonatu rozciąga się wyjątkowy ogród botaniczny, przedstawiający kolekcję często bardzo rzadkich drzew, krzewów i bylin, która cały czas się rozrasta i pięknieje. Powierzchnia Ogrodu wynosi 37,72 ha, jeziora 20 ha, a otuliny leśnej, lasów i łąk należących do Ogrodu 32 ha.

Jest tu też wspaniały ogród kamienno - wodny z licznymi elementami chińskimi, a w malowniczych kanałach pływają kolorowe ryby. Całość uzupełniają lasy, gdzie pełno jest zwierząt - saren, zajęcy, jeleni i dzików oraz często bardzo rzadko już spotykane, wspomniane ptactwo. Miejsce jest wyjątkowo bezpieczne, całość terenu jest ogrodzona, a nad spokojem gości czuwa dyskretna obsługa. W pensjonacie urządzane są często spotkania firmowe, towarzyskie oraz zawody wędkarskie. Przygotowujemy również imprezy okolicznościowe, a Ogród udostępniamy do sesji zdjęciowych, fotografii ślubnej i reklamowej.

W pobliżu Ogrodu Botanicznego w Orlu znajduje się wiele interesujących turystycznie miejsc, dlatego korzystając z Ogrodu Botanicznego lub Łowiska Wędkarskiego i Pensjonatu Neptun, warto stąd zrobić sobie bazę wypadową.

Jednym z najciekawszych przyrodniczo miejsc jest najstarsze w Polsce leśne Arboretum w Wirtach z wieloma potężnymi starymi drzewami oraz interesującą kolekcją drzew i krzewów na których prowadzone są doświadczenia. Drugim ogrodem jest Gołubieński Ogród Botaniczny z bardzo ciekawą kolekcją gatunków chronionych i ginących. Na terenie gminy Liniewo jednym z bardziej interesujących jest rezerwat przyrody "Orle nad Jeziorem Dużym" gdzie można podziwiać piękne, zdrowe, prawie 250 letnie dęby szypułkowe. Idąc ze wsi Orle w kierunku miejscowości Garczyn, w tym samym rezerwacie, zobaczymy jeden z głazów narzutowych, których na tym terenie jest wiele. Już w Garczynie można zwiedzić zabytkowy kościółek i stare, wczesnośredniowieczne grodzisko "Wzgórze Grodowe", a za wsią w okolicy Milonki drugi rezerwat "Brzęczek" z głazami narzutowymi.

Kto lubi dalsze wycieczki może pojechać do Trójmiasta z przepiękną Gdańską Starówką, atrakcyjnym Sopotem i nowoczesną Gdynią. W okolicy są fantastyczne gotyckie zamki Krzyżackie: Malbork, Gniew, Bytów, Kwidzyn, a tuż obok romantyczne ruiny Zamku Kiszewskiego. W sąsiedztwie jest wielkie Jezioro Wdzydze ze swoim słynnym skansenem, Szymbark z Domem do góry nogami i najdłuższą deską świata, Kartuzy z niezwykle interesującym zespołem poklasztornym Kartuzów, Kościerzyna ze skansenem kolejowym i muzeum parowozów. Zimą też warto przyjechać, bo są tu dobre warunki do biegania na nartach, a w niedalekim Trzepowie narciarska trasa zjazdowa.

Ogród botaniczny jest zarejestrowany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska jako Ogród Dendrologiczny w Orlu i jest członkiem Rady Ogrodów Botanicznych w Polsce.

Opiekę naukową nad kolekcją i opracowaniem koncepcji sprawuje prof. Urszula Nawrocka-Grześkowiak, Katedra Dendrologii i Kształtowania Terenów Zieleni, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Plan Ogrodu

Poniżej znajduje się plan naszego ogrodu z najważniejszymi jego punktami.

plan

Ogród Chiński

Na terenie Arboretum jest wydzielony kamiennym murem "Ogród wodny" z elementami ogrodu chińskiego. Mur ma zamknąć i chronić ogród w którego wnętrzu są wytyczone osie widokowe i elementy charakterystyczne dla takiego ogrodu. Wejście do ogrodu poprowadzono, zgodnie z założeniami ogrodów wschodu, od strony południowej na północ i "pilnowane" jest przez kamienne lwy.

Teren podzielony jest kanałami wodnymi, do których ze wschodu na zachód spływa woda z kaskady - strumień męski (yang) i spokojnie płynący strumień żeński (yin). Woda kojarzy się z czystością, szlachetnością i mądrością. Ożywia ona ogród i tworzy nastrój do medytacji, a także zmienia mikroklimat umożliwiając lepszy rozwój roślin. Strumienie w których pływają "złote" ryby, są bez końca i początku i symbolizują nieskończoność i połączenie z innym światem. W kanałach nie ma tak charakterystycznego kwiatu jakim jest lotos, ale rosną tu inne rośliny wodne jak np. grzybień wodny, którego można porównać do kwiatu lotosu - kwiatu wynurzającego się z błota, a wydostając się na powierzchnie wody, na słońce jest symbolem oczyszczenia i rozkwitu ducha ludzkiego.

Ogród w filozofii chińskiej odzwierciedla naturę i przypisuje przyrodzie cechy ludzkie. Woda w filozofii chińskiej jest krwiobiegiem, a skały szkieletem. Najbardziej cenione były duże głazy o formach naturalnych, spękaniach i przebarwieniach. Między roślinami i skałami poprowadzone są wijące się przejścia o nawierzchni trawiastej oraz żwirowej lub z układanych kamieni.

Rośliny w ogrodach wschodu stanowią drugorzędną rolę i kojarzą się z przemijaniem i ulotnością - są naszym ciałem, ale jakże ważnym. W ogrodzie tym, najcenniejszymi są rośliny zimozielone (sosny, jałowce, miłorząb) i kwitnące (magnolie, wiśnie, derenie, forsycje, azalie i różaneczniki). Można tu spotkać interesującą kolekcję roślin karłowatych lub wolno rosnących oraz pięknie przebarwiające się klony. Rosną tu również piwonie, królewskie kwiaty symbolizujące bogactwo, zdrowie i radość.

Strumienie pozwoliły wydzielić wyspy biało-niebieską i czerwono-zieloną, na których dominują te barwy. Barwy te uzyskano głównie dzięki zastosowanym skałom i kwitnącym lub przebarwiającym się roślinom. Na wyspy można wejść przez charakterystyczne, łukowato wygięte mostki.

W ogrodach wschodnich dużą rolę odgrywają elementy architektury np. lampy, pawilony i charakterystyczne rzeźby mędrców i zwierząt. Jednym z elementów jest "Ściana smoka" lub smok - symbol szczęścia. Taki właśnie smok stoi również w tym ogrodzie, a że jest szczęśliwym niech świadczy gniazdo w jego pysku, które uwiły ptaki.

Ciekawostki dendrologiczne

Interesujące owoce ma pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri). Owoce mają niespotykaną, fioletową barwę i są zebrane w kuliste grona, które przy dogodnych warunkach gęsto pokrywają krzew. O pędach i pniu pokrytym ostrymi kolcami można mówić opisując kolcosił siedmioklapowy (Kalopanax septemlobus). Drobne białe kwiaty zebrane w baldachokształtne wiechy, mają miły zapach i są miododajne.

Inną, prawie nieznaną rośliną jest Loropetalum chinense, krzew dorastający do wysokości 1,5 m którego liście są zimozielone o rzadko spotykanej czerwono fioletowej barwie. W większości odmiany pochodzące od gatunku mają efektowne różowe lub ciemno bordowe kwiaty o wąskich, długich płatkach. Gatunek ten należy do rodziny Hamamelidaceae podobnie jak czar (Hammamelis), którego główną ozdobą są żółte kwiaty pojawiające się na pędach wczesną wiosną.

Krzewem, który rzadko można zobaczyć w ogrodach jest abelia chińska (Abelia chinensis). Dorasta ona w naszych warunkach 2 do 2,5 m wysokości, kwitnie na początku lata i wówczas jest jedną z roślin o miłym zapachu kwiatów. Mimo że jasno różowe kwiaty, zebrane w główki, są niewielkie, to można na nich zobaczyć wiele kolorowych motyli.

Drzewem pochodzącym z Chin, a spotykanym tylko w cieplejszych rejonach Polski jest paulownia puszysta inaczej zwana cesarskim drzewem (Paulownia tomentosa). W Orlu rosną dwa egzemplarze tej pięknej rośliny o dużych (do 30 cm) sercowatych liściach. Niezwykle ozdobne bladofioletowe kwiaty o długości do 8 cm zebrane są w 30 cm wiechy. By można było podziwiać te piękne kwiaty cała roślina wymaga corocznego zabezpieczenia przed mrozem, a jej uprawa stanowi nie lada wyzwanie dla właścicieli.

Gatunkiem którego krzewy lub niewielkie drzewa mogą rosnąć w naszych warunkach klimatycznych, a także pochodzą z Chin są stewarcje (Stewartia). Pomimo, że jest niezwykle pięknej urody to tylko można ją zobaczyć w niewielu ogrodach. W Orlu rośnie stewarcja kameliowata (S. pseudocamellia), której okres kwitnienia rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa do września. Białe kwiaty z intensywnie żółtymi pręcikami przypominają kwiat kamelii, a po przekwitnięciu opadają w całości nie rozsypując się. Ozdobą jest także łuszcząca się kora, a jesienią piękne przebarwienie liści.